projektowanie wnętrz

Jeśli myśleliśmy kiedyś nad podjęciem współpracy z projektantem wnętrz, ale nie do końca wiemy, na czym to będzie polegało, warto zasięgnąć wcześniej nieco informacji w tym temacie. Większość spośród architektów wnętrz działa na podstawie ogólnie przyjętych zasad, które mają podobne etapy projektu. Bez wątpienia jednakże każde z biur projektowych opiera się na wypracowanych odpowiednio schematach. Jak wygląda projektowanie wnętrz we współpracy z fachowcem krok po kroku? Poniżej, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.   

Wywiad  

Podczas pierwszego etapu projektowania, istotny będzie wywiad – przeprowadzenie otwartej rozmowy z inwestorem na temat jego oczekiwań. Im więcej, projektant będzie się mógł dowiedzieć na temat naszej wizji wnętrza, tym lepiej. Na tymże etapie, nawet pytania o zainteresowania oraz prowadzony styl życia, nie powinny nas zdziwić. Rolą architekta, będzie zdobycie jak największej ilości informacji, które będą miały wpływ na styl i sposób aranżacji wnętrz, kierunek w którym pójdzie całość projektu. Jest kilka kwestii, nad którymi należy się zastanowić przed pierwszym spotkaniem z projektantem: 

 • dostępny budżet – warto przemyśleć, jaką kwotę zamierzamy przeznaczyć na poczet realizacji projektu. Jakie wyposażenie zamierzamy nabyć na początku, a jakie w późniejszym czasie, 
 • czy jakieś elementy niestandardowe, mają zostać uwzględnione w projekcie?
 • istotna jest kwestia wyposażenia łazienki i kuchni. Powinniśmy wiedzieć wcześniej, jaki typ i rozmiar lodówki, piekarnika, czy lodówki preferujemy. Czy wolimy wannę czy też prysznic? 

Inwentaryzacja

Pierwszym ingerowaniem w projekt, będzie wykonanie inwentaryzacji. Będą to wszelakie pomiary, które pozwalają na przedstawienie stanu istniejącego już obiektu. Ich przeprowadzenie, zależeć będzie od stanu zaawansowania wybranej inwestycji. Jeżeli jest to budynek jeszcze w trakcie budowy, należy opierać się na planach dewelopera albo na rzutach konstrukcyjnych. 

Funkcjonalny schemat wnętrza

Na tymże wątpię, należy się zastanowić nad ważną kwestią mającą związek z aranżowaniem przestrzeni, a konkretniej pełnioną przez nią funkcją. Na podstawie zdobytych informacji, przygotowane są różne propozycje zaaranżowania wnętrza. Na rysunkach, przedstawia się lokalizację wszelkich elementów razem z ich wymiarami. Ilość wariantów, zależeć będzie od możliwości, jakie daje dane wnętrze. 

Materiały oraz wyposażenie 

Następnym etapem, będzie wybranie surowców wykończeniowych, jak i elementów wyposażenia. Projektant razem z klientem po dokładnym omówieniu inspiracji, dokonują ostatecznej decyzji. Dobrym wprowadzeniem do następnego z etapów, może być tablica detali i próbek, co pomoże w przestawieniu klimatu przyszłego wnętrza. 

Projekt wykonawczy wnętrza

Projekt wykonawczy wnętrz, to podsumowanie wszelkich wyborów oraz ustaleń architekta i klienta. To techniczna dokumentacja, która ma posłużyć wykonaniu danego projektu. Jako ciekawostkę warto dodać, iż wykonawcze opracowanie projektu, nierzadko może być dużo obszerniejsze, aniżeli sam budowlany projekt. Co powinno zostać zawarte w takiej dokumentacji? 

 • rzut zaprojektowanego układu funkcjonalnego,
 • rzut projektowanych ścian, demontaży i wyburzeń,
 • rzut wykończenia podłóg,
 • rzut podwieszanych sufitów,
 • rzut elektrycznych instalacji,
 • rzut instalacji c.o. i sanitarnych, 
 • dokładne widoki ścian kuchni oraz łazienki,
 • dokładne rzuty kuchni i łazienek, 
 • inne konieczne do właściwego zrobienia projektu szczegóły, jak i widoki ścian w pomieszczeniach.