
Porady prawne świadczone przez adwokatów i radców prawnych bywają kosztowne. Nie każdego stać na taką formę poradnictwa prawnego. Na szczęście osoby niezamożne mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną. Gdzie można ją uzyskać? O tym poniżej.
Darmowa pomoc prawna na wyciągnięcie ręki
Obecnie osoby niezamożne mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną świadczoną przez adwokatów i radców prawnych, a także aplikantów adwokackich i radcowskich w punktach pomocy prawnej. Są one prowadzone w lokalach udostępnianych przez gminy lub powiaty. Istnieje możliwość powierzenia prowadzenia tego typu punktów pozarządowym organizacjom pożytku publicznego, które świadczą pomoc przez 5 dni w tygodniu, co najmniej 4 godziny dziennie. Konkretne informacje o lokalizacji poszczególnych punktów można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zmiany na lepsze
Tegoroczna nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej wprowadziła rewolucyjne zmiany. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie o tym, że nie stać nas na płatną poradę prawną. Kolejną zmianą jest możliwość skorzystania także z mediacji w punktach bezpłatnej pomocy. Oprócz tego darmową poradę będzie można uzyskać w biurach porad obywatelskich. Tego typu placówki będą miały w swojej ofercie również bezpłatną pomoc psychologa.
Dni otwarte
Kolejną formą bezpłatnej pomocy prawnej są dni otwarte organizowane m.in. przez Krajową Radę Notarialną. Notariusze z całej Polski, raz w roku, sprawują dyżury, podczas których można zasięgnąć fachowej porady na tematy związane choćby z prawem spadkowym.
Centrum Edukacji Prawnej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych
Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość poradnictwa prawnego drogą mailową. Każdy może zadać pytanie prawne, nieprzekraczające 600 znaków i uzyskać odpowiedź profesjonalisty. Trzeba jedynie wskazać nasz adres mailowy do kontaktu oraz miejscowość, w której zamieszkujemy.
Fundacje
Z bezpłatnej pomocy prawnej możemy skorzystać także w fundacjach, które zazwyczaj współpracują ze studentami wydziałów prawa w poszczególnych miejscowościach. Tym samym studenci mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce pod okiem opiekuna – doświadczonego prawnika, a my możemy liczyć na bezpłatną pomoc, która będzie równie fachowa, jak ta uzyskana w kancelarii prawnej
Nie tylko porady prawne są bezpłatne. Trzeba pamiętać, że porady podatkowe również są świadczone. Obecnie jest wiele możliwości skorzystania z takich porad i warto korzystać. Bo prawo oraz podatki są bardzo ważne.